Blog dietetyczny | Blog dieta | Blog Michał Wrzosek | Michał Wrzosek

Witaj na moim blogu

To tutaj poznasz moje porady, ciekawostki i wiedzę odnośnie wszystkich kategorii związanych ze zdrowiem.
Śledząc blog regularnie znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania i dowiesz się szczegółów, które ciężko znaleźć w internecie w jednym miejscu.

Wszystkie
Dieta
Suplementacja
Trening
Dieta
Mleko jest pierwszym pokarmem, jaki człowiek spożywa zaraz po narodzinach. Nie bez powodów jeszcze w czasie rozwoju płodowego pierwszym enzymem, jaki zaczyna wytwarzać się w ciele rozwijającego się dziecka, jest laktaza – enzym trawiący najpopularniejszy cukier mleka czyli laktozę. Bez tego enzymu wszelkie próby czerpania korzyści odżywczej z mleka matki nie zakończyłyby się powodzeniem. Wraz z upływem czasu organizm dziecka odchodzi od karmienia piersią. Wówczas spośród dostępnych produktów mlecznych, najczęściej wybór pada na produkty z mleka krowiego. I tu zaczynają się największe kontrowersje, związane zarówno z aspektami żywieniowymi jak i etycznymi obecności mleka w diecie dorosłego człowieka.
Trening
Oceń przepis
5,00/5
(z 22 ocen)
Już od jakiegoś czasu współczesne siłownie przestały być miejscami, zarezerwowanymi tylko dla mężczyzn. Obecnie coraz częściej w klubach fitness możemy spotkać stworzone dla kobiet systemy treningowe, czy specjalnie wydzielone strefy, by bez krępacji każda kobieta mogła pracować nad swoją sylwetką. Oprócz korzystania z popularnych urządzeń kardio - bieżni, rowerku i stepperów – kobiety coraz częściej ćwiczą w strefie, niegdyś zdominowanej przez męzczyzn, tj. z wolnymi ciężarami. Taki rozwój sytuacji znacznie poprawia szanse każdej kobiety na uzyskanie pożądanej sylwetki. Ile razy w tygodniu zatem ćwiczyć, aby zaobserwować rezultaty? Jakie są najlepsze ćwiczenia odchudzające?
Dieta
Oceń przepis
5,00/5
(z 15 ocen)
Ostatnimi czasy nic w świadomości dietetyków nie zmieniało się tak bardzo jak zdanie o spożyciu jaj. W latach 70. za sprawą AHA (American Heart Association z ang. Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) uznano jaja za czynnik predysponujący do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Skutkowało to rekomendacjami spożycia jaj do 3 sztuk tygodniowo. Misją społeczną AHA jest dbanie o zdrowy styl życia, ograniczający choroby układu sercowo-naczyniowego i przypadki zawałów. Obecnie to samo Towarzystwo nie uznaje już jaj za główny czynnik ryzyka tychże chorób.
Dieta
Oceń przepis
4,86/5
(z 21 ocen)
Zaledwie w ciągu ostatnich 20 lat liczba dorosłych z nadwagą zwiększyła się o 150%, a odsetek otyłych dzieci uległ podwojeniu. W Polsce już 8 mln osób ma nadwagę lub otyłość. Jak to możliwe, że w czasach powszechnej dostępności zdrowych produktów, różnego rodzaju diet, programów zwiększających aktywność fizyczną czy świadomość żywieniową problem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej nadal narasta? Mimo że wszyscy wiemy, co jest zdrowe a co nie, bez aktywnego udziału psychiki, bez zmiany sposobu myślenia i przebudowania niepoprawnych wzorców żywieniowych osiągnięcie trwałego efektu odchudzania jest niemożliwe.
Dieta
Oceń przepis
5,00/5
(z 11 ocen)
Witaminy to pojęcie większości z nas znane od szkolnych lat – w końcu każde dziecko wie, że trzeba jeść dużo witamin, aby być zdrowym. Co dokładnie oznacza termin "witaminy"? Kiedy możliwe są ich niedobory oraz jakie produkty wybrać, aby dieta obfitowała w te mikroskładniki?
Dieta
Oceń przepis
5,00/5
(z 10 ocen)
Magnez, jako składnik mineralny, jest niezbędnym związkiem, który musi być dostarczany do organizmu wraz z dietą, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Biorąc pod uwagę występowanie składników mineralnych w pożywieniu, a także stopień ich przyswajalności, magnez należy do pierwiastków deficytowych (obok żelaza i wapnia). Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jego odpowiednią podaż z dietą.
Dieta
Oceń przepis
5,00/5
(z 2 ocen)
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 roku depresja będzie drugą co do częstości występowania chorób na świecie, a dotknie szczególnie ludzi dorosłych (do 11% populacji). Społeczeństwa narażone na częstszą zapadalność na depresję to mieszkańcy krajów średnio i wysoko rozwiniętych.
Dieta
Oceń przepis
4,92/5
(z 12 ocen)
Dieta przy cukrzycy jest szczególnie ważnym, o ile nie najważniejszym, czynnikiem wpływającym na komfort życia chorego. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pomaga unormować glikemię, zapewnia równomierny i wyważony dopływ energii oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, na jakie osoba z cukrzycą ma zapotrzebowanie.