16 sierpnia 2016

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?

Spis treści:
Co to jest i jak działa testosteron?
Normy poziomu testosteronu
O czym świadczy obniżony poziom testosteronu?
Jak obniżyć poziom testosteronu?
Jak podnieść poziom testosteronu?
Jak testosteron wpływa na mięśnie?
Suplementy a testosteron
Boostery testosteronu

Co to jest i jak działa testosteron?

Testosteron to główny męski hormon płciowy, chodź kobiety również wytwarzają jego niewielkie ilości. Jest to hormon steroidowy wytwarzany w męskich jądrach i kobiecych jajnikach (niewielkie ilości produkują również nadnercza).
W okresie dojrzewania u chłopców, testosteron jest jednym z głównych czynników zmian fizycznych, takich jak: zwiększanie masy mięśniowej, niższy głos czy zwiększone owłosienie. Jednak właściwy poziom tego hormonu ważny jest nie tylko dla ludzi dorosłych, ale także dla ludzi starszych. Odpowiedni poziom T odgrywa kluczową rolę dla dobrego stanu zdrowia, zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób i wpływa na „owocne” życie seksualne. Również płeć żeńska powinna zadbać o jego prawidłowy poziom, ponieważ ma on znaczenie dla zdrowia i funkcji seksualnych.

Normy poziomu testosteronu

 

Normy poziomu testosteronu

Testosteron całkowity

Testosteron u mężczyzn: 19 lat i starsi: 240-950 ng/dL Testosteron u kobiet: 19 lat i starsze: 8-60 ng/dL

Testosteron wolny

Testosteron u mężczyzn:

20 – <25: 5.25-20.7 ng/dL

25 – <30: 5.05-19.8 ng/dL

30 – <35: 4.85-19.0 ng/dL

35 – <40: 4.65-18.1 ng/dL

40 – <45: 4.46-17.1 ng/dL

45 – <50: 4.26-16.4 ng/dL

Testosteron u kobiet

20 – <25: 0.06-1.08 ng/dL

25 – <30: 0.06-1.06 ng/dL

30 – <35: 0.06-1.03 ng/dL

35 – <40: 0.06-1.00 ng/dL

40 – <45: 0.06-0.98 ng/dL

45 – <50: 0.06-0.95 ng/dL

O czym świadczy obniżony poziom testosteronu?

Testosteron pomaga utrzymać szereg ważnych funkcji fizjologicznych:
1. Popęd płciowy (zmniejszenie pragnienia seksu, słabsze erekcje, bezpłodność)
2. Produkcja spermy (liczba plemników)
3. Rozwój/utrzymanie masy mięśniowej (zmniejszenie siły/masy mięśni, zwiększona zawartość tłuszczu w organizmie)
4. Dystrybucja tłuszczu
5. Gęstość kości (łamliwość kości)
6. Wytwarzanie czerwonych krwinek
7. Zmiany emocjonalne (może prowadzić do uczucia smutku i depresji)

Ponieważ testosteron wpływa na tak wiele funkcji, spadek jego poziomu może doprowadzić do znaczących zmian fizycznych i emocjonalnych.

Jak obniżyć poziom testosteronu?

Niepożądane podwyższenie poziomu testosteronu jest o wiele rzadszym zjawiskiem, niż jego niski poziom. Jakkolwiek problem ten sporadycznie występuję między innymi u kobiet.

Jak testosteron wpływa na mięśnie?

Po pierwsze T nasila syntezę białek mięśniowych, dzięki pobudzeniu genów odpowiadających za wzrost mięśni. Również właściwy jego poziom uwrażliwia tkankę mięśniową na działanie pozostałych hormonów anabolicznych.

jak podnieść poziom testosteronu

Jak podnieść poziom testosteronu (T)?

1. Trening to najskuteczniejszy sposób zapobiegania wielu chorobom zależnym od stylu życia. W dużym przeglądzie stwierdzono, że ludzie trenujący regularnie mają wyższe poziom T. Nowe badania na otyłych mężczyznach sugerują, że zwiększanie aktywności fizycznej wpływało na zwiększenie T korzystniej niż dieta redukcyjna. Najlepszym możliwym wysiłkiem będzie podnoszenie ciężarów, które wpływa na jego krótko i długoterminowy poziom. Wysokiej intensywności treningi HIIT również mogą nam pomóc, o ile nie doprowadzą do przetrenowania.
2. Pokarm ma istotny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną, dlatego powinniśmy zwracać uwagę zarówno na ilość jak i jakość przyjmowanego pożywienia. Badania pokazują, że właściwe spożycie białek i węglowodanów również pomaga zoptymalizować poziom T. Bardzo często spotkam się ze stwierdzeniem: „Staram się zdrowo odżywiać, ograniczam tłuszcz, nie smażę, jem tylko chude mięso” – a to dla zdrowych osób wcale nie będzie zdrowym odżywianiem! Bardzo ważna jest zarówno ogólna podaż tłuszczu w diecie, jak i profil kwasów tłuszczowych. Z badań wynika, że diety oparte na jednonienasyconych i nasyconych kwasach tłuszczowych korzystnie wpływają na poziom T. Wiele badań również wykazało obniżenie poziomu T w przypadku spożycia mniej niż 20% kaloryczności diety z tłuszczów (w porównaniu do np. 40%).
3. Ogranicz stres i przewlekłe, nienaturalne wydzielanie kortyzolu, które szybko doprowadzają do spadków T (trochę jak huśtawka – jeden hormon idzie w górę, drugi w dół). Stres i wysoki poziom kortyzolu mogą zwiększyć także spożycie żywności, przyrost tkanki tłuszczowej i gromadzenie się wisceralnej tkanki tłuszczowej. A to z kolei może mieć niekorzystny wpływ na poziom naszego T.
4. Przebywaj na słońcu lub włącz suplementację witaminą D w przypadku niedoborów, gdyż badania wykazały zależność pomiędzy poziomem witaminy D a T. Okazuje się, że prawie połowa populacji USA ma niedobór witaminy D, a jeszcze większy odsetek ma suboptymalny poziom. W 12 miesięcznym badaniu, podczas którego jedna grupa stosowała 3000IU witaminy D, poziomu T wzrósł o 25%.
5. Możesz też wypróbować pewne suplementy np. Ashwagandha. W badaniu na niepłodnych mężczyznach, produkt ten spowodował wzrost poziomu T o 17% i wzrost liczby plemników o 167%, natomiast w badaniu na zdrowych osobnikach, Ashwagandha wpłynęła na 15% wzrost T i 25% obniżenie kortyzolu. Pomocny może okazać się także ekstrakt z imbiru, który wpływa korzystnie na szereg innych funkcji, a zarazem jest bezpieczny.
6. Unikaj związków „pro estrogenowych” takich jak BPA (plastik), parabeny i innych substancji chemicznych, znajdujących się w niektórych rodzajach tworzyw sztucznych.

Suplementy a testosteron

Suplementy na podniesienie poziomu testosteronu, zestaw o korzystnym wpływie potwierdzonym w badaniach naukowych:
1. DHEA/200mg na dobę. Suplement dobrze zbadany, wykazuje korzystny wpływ na podniesienie poziomu T u osób w wieku powyżej 40 roku życia. U osób młodszych, wyniki nie są jednoznaczne.
2. Witamina D/5000IU. Niedobór witaminy D hamuję produkcję testosteronu, a wyrównanie niedoboru poprawia również poziom T.
3. Cynk /30mg. Niedobór cynku obniża poziom T, a wyrównanie niedoboru podnosi jego poziom. Ponad fizjologiczne dawki i poziomy cynku nie wpływają na dalsze podnoszenie T.

Boostery testosteronu

Tribulus terrestris to roślina szeroko rozpowszechniona w Chinach, Azji Wschodniej i Południowej oraz w Europie. Masz niski poziom testosteronu? Są skuteczniejsze metody na jego podniesienie, niż suplementacja tribulusem, która nie znajduje żadnego poparcia w badaniach naukowych. Możesz tego dokonać poprzez prawidłowy dobór diety i dostarczanie prekursorów do jego syntezy oraz uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych kluczowych dla jego produkcji!

W wieku 25-30 lat poziom T ulega naturalnym spadkom. Badania pokazują silny związek pomiędzy niskim T, a otyłością i zwiększonym ryzykiem chorób czy przedwczesnym zgonem. Dlatego każdy powinien podjąć niezbędne kroki, by zmienić swój styl życia i zoptymalizować poziom T, a co za tym idzie poprawić swoje zdrowie i sylwetkę. Jeżeli, którykolwiek z wymienionych czynników występuję u Ciebie, zapraszam do kontaktu. Wspólnie zapewnimy Ci skuteczny powrót do harmonii hormonalnej – skorzystaj z pomocy, którą oferuje ​dietetyk online​.

BIBLIOGRAFIA:

Can Serum Testosterone Be Used as a Marker of Overall Health?
Low testosterone associated with obesity and the metabolic syndrome contributes to sexual dysfunction and cardiovascular disease risk in men with type 2 diabetes.
Effects of testosterone on muscle strength, physical function, body composition, and quality of life in intermediate-frail and frail elderly men: a randomized, double-blind, placebo-controlled study.
Transdermal testosterone therapy improves well-being, mood, and sexual function in premenopausal women.
Twenty-four-hour mean plasma testosterone concentration declines with age in normal premenopausal women.
Increased physical activity has a greater effect than reduced energy intake on lifestyle modification-induced increases in testosterone.
Effect of obesity and body fat distribution on sex hormones and insulin in men.
Testosterone and cortisol in relationship to dietary nutrients and resistance exercise.
Diet and serum sex hormones in healthy men.
Chronic burnout, somatic arousal and elevated salivary cortisol levels.
Stress, adaptation, and disease. Allostasis and allostatic load.
Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men.
A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults.
Occupational exposure to bisphenol-A (BPA) and the risk of self-reported male sexual dysfunction.
https://examine.com/stacks/increasing-testosterone/

Jak Ci się podobał artykuł?

Oceń
4,33/5
(z 6 ocen)
Michał Wrzosek

Michał Wrzosek

Dietetyk, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i trener personalny.

Specjalista z zakresu zdrowego odżywiania, kształtowania sylwetki i poprawnej redukcji tkanki tłuszczowej.
Pomaga podopiecznym osiągnąć wymarzoną sylwetkę, dzięki zdrowej i urozmaiconej diecie.

Michał Wrzosek

Podobne artykuły:

Dieta
Dieta w obecnych czasach często jest utożsamiana z odchudzaniem, 90% osób używając tego terminu ma na myśli diety odchudzające, podczas gdy dieta to nic innego jak sposób odżywiania, który może zarówno doprowadzić do spadku masy ciała jak i jej wzrostu. Dlatego, że każda dobra dieta jest dopasowana indywidualnie do pacjenta, pod kątek zarówno liczby posiłków, doboru produktów czy preferencji smakowych
Suplementacja
Nieodzownym elementem hipertrofii mięśniowej jest właściwie dobrana i skomponowana dieta i odpowiednio skonstruowany trening. Te dwa podstawowe komponenty będą miały zdecydowanie największy udział i wpływ na zmiany zachodzące w Waszej sylwetce, procesy te możemy wspomóc poprzez mądrze wprowadzoną suplementację.